Afbouwen van SSRI’s en SNRI’s

Door op 14-12-2018
  • 00Symptomen van ADS
  • 01De oorzaak van onttrekkingsverschijnselen
  • 02Kans op ADS
  • 03Geleidelijk afbouwen
  • 04Taperingstrips
  • 05Tot slot
  • 06Reacties (0)

Samenvatting

Te snel afbouwen van SSRI’s (selectieve serotonineheropnameremmers) en SNRI’s (serotonine-noradrenalineheropnameremmers) kan leiden tot onttrekkingsverschijnselen, ook wel aangeduid als het antidepressivumdiscontinueringssyndroom (ADS). In het dit jaar verschenen Multidisciplinair document ‘Afbouwen SSRI’s & SNRI’s’ wordt geleidelijk afbouwen geadviseerd bij een of meer risicofactoren voor ADS. Risicofactoren zijn onder andere hogere doseringen, langer gebruik, gewenningsverschijnselen bij de start, ADS bij overslaan/vergeten dagelijkse dosis, eerdere mislukte stoppogingen en angst voor afbouwen. Helaas zijn er voor geleidelijk afbouwen in de praktijk nog maar weinig handvatten. Afbouwmedicatie, in de vorm van taperingstrips, kan hierbij een oplossing bieden.

Dit programma is niet meer geaccrediteerd en kan daarom niet meer worden aangeschaft

Log nu in om het volledige artikel te bekijken of om te reageren.

Abonneren

Informatie over dit artikel

Auteurs Marianne Bloemendal, MSc.
Thema De bijzondere patiënt
Accreditatie 1 accreditatiepunt
Publicatie 14 december 2018
Editie Psyfar vs - Jaargang 3 - editie 3 - 2018 | nummer 3

Leerdoelen

Na het doornemen van dit artikel

  • weet je van het bestaan van het Multidisciplinair document ‘Afbouwen SSRI’s & SNRI’s’;
  • ken je het verschil tussen onttrekkingsverschijnselen en recidiverende angst- en/of stemmingsklachten;
  • weet je welke factoren de kans op antidepressivumdiscontinueringssyndroom vergroten;
  • ben je in staat om samen met patiënt een passend afbouwschema te maken, bijvoorbeeld met behulp van taperingstrips.